Other University Medals and Prizes

The University has numerous medals and prizes, through the generosity of various donors, to recognise deserving students. For example, gold medals are awarded  during Convocation to outstanding or top students from the graduating cohort in each programme or specialisation, as defined by the donors.

Gold Medals awarded for AY2020-21 (Undergraduate Programmes)

Award Name Name Of Recipient Programme
Accenture Gold Medal Phua Guan Yu, Isaac Accountancy & Business
Annie Tan (Mrs Wan Boo Sow) Gold Medal Cum Cash Award Cerys Ong Jie Ling Chinese
Anthony Sc Teo - Gordon Johnson Gold Medal Cum Cash Award Andrew Yap Shi-Jie Medicine
Association Of Consulting Engineers Singapore Gold Medal Tan Pin Da Electrical & Electronic Engineering
Aviva Ltd Gold Medal Sia Wen Yee Business 
Batey Gold Medal Ng Jing Wen, Mallorie Communication Studies
Bechtel Gold Medal Foo Yuan Ru Mechanical Engineering
C. H. Wee Gold Medal Sean Teo Song En Accountancy & Business
CFA Singapore Gold Medal Tey Ming En Nicholas Business 
Chee Yam Cheng Gold Medal In Pells Ding Jianbin Medicine
Chew Chin Hin Gold Medal In Clinical Medicine Kong Yun-Zhen Clara Medicine
DBS Bank Gold Medal Ang Kai Wei Accountancy & Business
DBS Bank Gold Medal Tan Wei Rong Marcus Business 
Defence Science & Technology Agency Gold Medal Koh Chin Woon Computer Engineering
Defence Science & Technology Agency Gold Medal Tan Pin Da Electrical & Electronic Engineering
Deloitte & Touche Gold Medal Cum Cash Award Ngiam Zhencheng Nicholas Accountancy 
Dentsu Singapore Gold Medal Cum Cash Award Justlyn Yeo Jing Hui Communication Studies
Dorothy Cheung Gold Medal Tan Qin Xiang Civil Engineering
Dr Leung Shiu Kee Gold Medal J Anne Yow Mechanical Engineering
DSO National Laboratories Gold Medal Cum Cash Award Xu Ting Aerospace
Economics Society of Singapore Gold Medal Lim Kang Wen Chemical & Biomolecular Engineering And Economics
Ernst & Young Gold Medal Lim Sin Yong Derick Accountancy 
Ernst & Young Gold Medal Cum Cash Award Lim Sin Yong Derick Accountancy 
Exxonmobil Gold Medal Sherman Louis Robert Mechanical Engineering
FMC Technologies Gold Medal Cum Cash Award Ng Zheng Hao Mechanical Engineering
Forbes Research Gold Medal Angus Tan Wei Quan Business 
Hewlett-Packard Gold Medal Lee Chong Yan Business And Computing
Huray Gold Medal Cum Cash Award for Social Responsibility Chow Kai Jin Accountancy & Business
IEEE Power Engineering Chapter (Singapore) Gold Medal Cum Book Prize Hau Wee Kiat, Nicholas Electrical & Electronic Engineering
IMDA Gold Medal Sim Tong Gerald Computer Science
Information Technology Management Association Gold Medal Cum Book Prize Han Simeng Computer Science
Institute Of Materials (East Asia) Gold Medal Maria Esterlita Siantoputri Bioengineering
Institute Of Singapore Chartered Accountants Gold Medal Cum Cash Award Ngiam Zhencheng Nicholas Accountancy 
IStructE (Singapore) Gold Medal Cum Book Prize William Kho Civil Engineering
JTC Gold Medal Chong Zen Yi Mechanical Engineering
JTC Gold Medal Gilbert Nathanael Chandra Civil Engineering
JTC Gold Medal Tan Zi Jian Electrical & Electronic Engineering
Keppel Environmental Studies Gold Medal David Mah Environmental Earth Systems Science
Keppel Environmental Studies Gold Medal Leow Si Lei Environmental Earth Systems Science
Keppel Gold Medal New Jin Rui Renaissance Engineering
Keppel Offshore & Marine Gold Medal Cum Cash Award Natalie Lum Chee Shuan Mechanical Engineering
Koh Tai Ann Gold Medal Kelsie Tan Kai Xian English
KPMG Gold Medal Cum Cash Award Tan Peng Yu Accountancy & Business
KPMG Gold Medal Cum Cash Award Teo Wei Xin, Charles Accountancy 
Lotus On Water Gold Medal Lee Shi Hui Regina Chinese
Low Cheng Hock Gold Medal in Surgery Koh Yu Qian Medicine
Maritime & Port Authority Gold Medal Cao Yangyi Maritime Studies
Materials Research Society of Singapore Gold Medal Teh Kar Yenn Materials Engineering
Mdm Chow Kwai Wah and Mr Law Ka Yin Gold Medal Yee Hui Ying Biomedical Sciences
MediaCorp Pte Ltd Gold Medal Yuen Keng Mun Alan Communication Studies
Micron Gold Medal John Eng Jun Hong Electrical & Electronic Engineering
Motorola Foundation Gold Medal Terence Tay Han Jun Electrical & Electronic Engineering
NSL Ltd Gold Medal Mak Jia Feng Materials Engineering
NSL Ltd Gold Medal Tok Wei Feng Leonard Materials Engineering
Panasonic Gold Medal He Weiyang Electrical & Electronic Engineering
Pfizer Gold Medal Cum Cash Award Wee Huan Gui Chemical & Biomolecular Engineering
Professional Engineers Board Gold Medal Fong Shao Cong Mechanical Engineering
Professional Engineers Board Gold Medal Tan Qin Xiang Civil Engineering
Professional Engineers Board Gold Medal Wilma Wirajaya Electrical & Electronic Engineering
Professor Tan Teck Meng Gold Medal Joel Yeo Jie Wei Accountancy 
PWC Singapore Gold Medal Koh Wei Jie Leonard Accountancy 
PWC Singapore Gold Medal Loh Yuan Cher Accountancy 
Qioptiq Singapore Gold Medal John Eng Jun Hong Electrical & Electronic Engineering
Shell Eastern Petroleum Gold Medal Cum Cash Award Justin Mah Jian Qiang Chemistry & Biological Chemistry
Shell Eastern Petroleum Gold Medal Cum Cash Award Wong Yun Ming Physics
Shell Gold Medal Jenny Ong Xue Li Mechanical Engineering
Singapore College of Insurance Gold Medal Cum Cash Award Zhou Zhennan Accountancy & Business
Singapore Contractors Association Ltd Gold Medal Muhammad Sofian Bin Mohamed Tahir Civil Engineering
Singapore Engineering Alumni Association of The University of Malaya Gold Medal Foo Tun How Nicholas Civil Engineering
Singapore Mathematical Society Gold Medal Cum Book Prize Fang Xiaowei Mathematical Sciences
Singapore Press Holdings Gold Medal Wun Yun Fang Communication Studies
Singtel Gold Medal Ernest Tan Yong En Renaissance Engineering
SNIC-Prof Koh Lip Lin Gold Medal Chua Yi Heng Chemistry & Biological Chemistry
Tan Siak Kew Gold Medal Nicholas Ow Zhong Xun Accountancy 
Tata Consultancy Services Gold Medal Kennard Chan Yanting Computer Science And Economics
The Association of Banks in Singapore Gold Medal Ang Kai Wei Accountancy & Business
The Association of Banks in Singapore Gold Medal Cai Weiming Accountancy & Business
The Nielsen Company Gold Medal Joshua Chan Zhen An Communication Studies
Thomson Asia Pacific Holdings Gold Medal Cao Tiancheng Electrical & Electronic Engineering
Toh Kian Chui Gold Medal Kong Yun-Zhen Clara Medicine
Vicom Gold Medal Maurice Madu Pal Mechanical Engineering
Wan Boo Sow Gold Medal Cum Cash Award for Chinese Major Students Fang Yiran Chinese
Y C Chang Gold Medal Isaac Tan Maritime Studies

 

Book Prizes awarded for AY2020-21 (Undergraduate Programmes)

Award Name Name of Recipient Programme
Accenture Book Prize Cecelia Soh Yan Pei Computer Engineering
ACI Singapore - The Financial Markets Association Book Prize Tan Hui Min Business
AMT Book Prize Ang Jing Lun Materials Engineering
Anna Chen H. K. Book Prize Nahshon Lee Hwee Accountancy And Business
Annie Tan (Mrs Wan Boo Sow) Cash Award Ong Hui Min Chinese
APL Book Prize Neo Hui Yi Maritime Studies
Asian Television Awards Cash Award Caitlin Elizebeth Park Communication Studies
Asian Television Awards Cash Award Joyce Ng Hui Jie Communication Studies
Asian Television Awards Cash Award Li Jiaqi Communication Studies
Asian Television Awards Cash Award Pranamika Subhalaxmi Shridhar Communication Studies
Bechtel Book Prize Xie Jing Yi Mechanical Engineering
BP Book Prize Lim Si Xian Mechanical Engineering
Chua Soon Khim Book Prize Frederick Reinhart Tanoto Biological Sciences
Continental Steel Award William Kho Civil Engineering
Continental Steel Book Prize Kevin Montana Wongso Civil Engineering
DNV Maritime Book Prize Teh Jun Jie Gilbert Mechanical Engineering
Ernst & Young Prize Lim Sin Yong Derick Accountancy 
Ernst & Young Prize Ong Su Min Accountancy 
ExxonMobil-NTU Book Prize Tang Xin Hui Chemical & Biomolecular Engineering
FMC Technologies Book Prize Don Lee Jie Mechanical Engineering
FMC Technologies Book Prize Lu En Ting Mechanical Engineering
FMC Technologies Book Prize Teo Jun Hong Mechanical Engineering
FMC Technologies Book Prize Toh Zheng Jie Mechanical Engineering
Guocoland Green Technology Book Prize Noor Azzy Binte Zulkifli Civil Engineering
IEEE Control Systems Chapter (Singapore) Prize Tan Wen Yin Electrical & Electronic Engineering
John Cheung Book Prize Gan Zhi Yuan Renaissance Engineering
Keppel Book Prize for Mechanical & Structural Engineering (REP) Nick Erwin Chia Zhiyang Renaissance Engineering
Keppel Offshore & Marine Book Prize Jeremy Louis Villegas Quimson Mechanical Engineering
Keppel Offshore & Marine Book Prize @ Maritime Studies Chua Chui Ling, Grace Maritime Studies
Lee Fook Hong Prize in Taxation Lim Sin Yong Derick Accountancy 
Lotus on Water Book Prize Derrick Lim En Sheng Chinese
Lotus on Water Book Prize Genevieve Quek Mei Chen Chinese
Lotus on Water Book Prize Teng Zhi Qi Chinese
Lucent Foundation Book Prize Neo Zhen Ting Electrical & Electronic Engineering
Lucent GSP Book Prize Terence Tay Han Jun Electrical & Electronic Engineering
Materials Research Society of Singapore Book Prize Ryan Pee Hao Xuan Renaissance Engineering
MediaCorp Pte Ltd Book Prize Ron Yap Chen Xiong Communication Studies
Ministry of Trade & Industry (Economist Service) Best Thesis Prize Eugene Or Economics
Ministry of Trade & Industry (Economist Service) Prize Tang Wen Yue Aerospace Engineering And Economics
Motorola Book Prize Ang Tian Hao Electrical & Electronic Engineering
Motorola Book Prize Darren Neo Jun Wei Electrical & Electronic Engineering
Motorola Book Prize Hans Kevin Agus Electrical & Electronic Engineering
Motorola Book Prize Lim Hui Yi Electrical & Electronic Engineering
Motorola Book Prize Ng Wei Soon Electrical & Electronic Engineering
Motorola Book Prize Ng Wei Yet Electrical & Electronic Engineering
Motorola Book Prize Ng Wei Yet Electrical & Electronic Engineering
Mr & Mrs Goh Teng Loon Book Prize Ng Say Sin Sherwin Chemistry & Biological Chemistry
Mr and Mrs Ang Soon Hian Book Prize Hayley Lim Hui Ying Sociology
Mr and Mrs Ang Soon Hian Book Prize Natasha Joan Tan Ming Shan Sociology
Mr and Mrs Ang Soon Hian Book Prize Nur Natasha Huda Bte Rahim Sociology
Mr and Mrs Kwok Chin Yan Book Prize Felicia Fernandez Sociology
Mr and Mrs Kwok Chin Yan Book Prize Gan Qiao Hui, Amelia Sociology
Mr and Mrs Kwok Chin Yan Book Prize Joshua Gavin Kang Hui Conceicao Sociology
Mr and Mrs Kwok Chin Yan Sociology Research Book Prize Kuan Shu Wen Sociology
Mr and Mrs Kwok Chin Yan Sociology Research Book Prize Ng Xin Hui Sociology
MSIG Insurance Book Prize Chew Heng Wui Brandon Business
NEA Book Prize Chang Yong Wei Environmental Engineering
Ng Kong Beng Best Project Prize in Mathematical Sciences Lim Enhui Mathematical Sciences
Norden Shipping Book Prize Chua Chui Ling, Grace Maritime Studies
NTU Class of 1985 Cash Prize Award Duan Jiafei Electrical & Electronic Engineering
NTU Class of 1985 Cash Prize Award Nicholas Stefanus Wongsodihardjo Civil Engineering
NTU Class of 1985 Cash Prize Award Siddharth Agrawal Mechanical Engineering
OCBC Book Prize Chan Zhi Qing Accountancy And Business
OCBC Book Prize Peh Jia Wang Communication Studies
OCBC Book Prize Tan Zhi Lun Business
OCBC Book Prize Wee Hong Liang Communication Studies
P K Hwang and A G Mackenzie Prize Tan Zhi Lun Business
Pfizer Book Prize Terence Ho Yan King Chemistry & Biological Chemistry
Prudential Assurance Book Prize Javier Tan Yan Kai Accountancy And Business
PSA Book Prize Song Pei Wei Maritime Studies
PUB Book Prize Chang Yong Wei Environmental Engineering
Sarjit Singh and Kiranjeet Kaur Book Prize Peng Teng Liang Accountancy 
Sembcorp Marine Book Prize Lim Yong Zhan Mechanical Engineering
Siemens Water Technologies Book Prize Tan Jie Ying Environmental Engineering
Singapore Concrete Institute Book Prize Ong Yi Jie Civil Engineering And Economics
Singapore Press Club Book Prize Ng Jing Wen, Mallorie Communication Studies
Singapore Press Holdings Book Prize Natalie Tan Ning (Chen Ning) Communication Studies
Singapore Reinsurance Corporation Book Prize Ooi Chu Jun Business
Singapore Structural Steel Society Book Prize William Kho Civil Engineering
Singtel Book Prize Stark Chen Wenhong Renaissance Engineering
SP Group Book Prize Lim Sheng Hong Electrical & Electronic Engineering
SP Group Book Prize Malani Sarvash Electrical & Electronic Engineering
ST Engineering Electronics Book Prize Kenneth Anderson Electrical & Electronic Engineering
Staff Recreation Club Book Prize Cheryl Ng Tsuei Yi Mathematical Sciences And Economics
Tax Academy of Singapore Book Prize Wong Qi En Business
The IEEE Photonics Society S'pore Chapter & the Optical Society (OSA) S'pore Section Book Prize Yu Tian Electrical & Electronic Engineering
United Overseas Bank Book Prize Ang Kai Wei Business
Vicom Book Prize Neo Yun Chuen Mechanical Engineering
Wan Boo Sow Award for Chinese Major Students Ho Zhi Yuan Chinese
Wan Boo Sow Award for Chinese Major Students Quek Yee Kiat Chinese
Wan Boo Sow Award for Chinese Major Students Zheng Huiru Chinese
Wan Boo Sow Award for Minor in Translation Gan Sim Yee Chinese
Wan Boo Sow Award for Minor in Translation Loo Wei Sheng Chinese
Wan Boo Sow Award for Minor in Translation Ong Hui Min Chinese
Y.A. Chiam Investments Book Prize Ouyang Shuilin Shirlyn Business

 

Gold Medals awarded for AY2020-2021 (Graduate Programmes)

Name of Award Name of Recipient Programme
Accenture Gold Medal Heng Xiankai Master of Business Administration
Chartered Secretaries Institute of Singapore Gold Medal Wang Jiehui Master of Science (Accountancy)
Dr and Mrs Alex Tan Pang Kee Gold Medal Wang Zhimin Doctor of Philosophy (SPMS)
Guthrie Gold Medal Liu Na Master of Science (International Construction Management)
Institute of Singapore Chartered Accountants Gold Medal cum Cash Award Goh Jin Xue Master of Science (Accountancy)
Maritime & Port Authority Gold Medal cum Cash Award Ou Tao Master of Science (Maritime Studies)
Micron Gold Medal Srivibhav Lakshman Master of Science (Electronics)
Ministry of Communications and Information Gold Medal Cheong Seok Hui Nicola Master of Science (Information Studies)
Nanyang International Club Gold Medal Wang Rui Master of Science (Managerial Economics)
Pearson Education Gold Medal Madhulika Jawa Master of Mass Communication
Professional Engineers Board Gold Medal Yang Dong Master of Science (Civil Engineering)
Professional Engineers Board Gold MedalWang Zijie Master of Science (Communications Engineering)
Professional Engineers Board Gold MedalTan Thian Hock Master of Science (Mechanical Engineering)
Professor Lim Chong Yah Gold Medal How Jiale Master of Business Administration (Nanyang Fellows)
Refinitiv Gold Medal Zhang Yuejiao Master of Science (Financial Engineering)
Singapore Technologies Engineering Gold Medal Kevin Chen Xian An Master of Science (International Relations)
Tan Chin Tuan Gold Medal Xue Weihua Master of Science (Managerial Economics)
The Association of Banks in Singapore Gold Medal Cum Cash Award Shubrat Dutta Master of Business Administration
The Association of Nanyang University Graduates Gold Medal Mao Buxin Master of Science (Managerial Economics)
The Lion Group Gold Medal Alexander Lipke Master of Science (International Political Economy)
The Rajabali Jumabhoy Foundation Gold Medal Loo Bin Hui Master of Science (Asian Studies)
United Overseas Bank Gold Medal Teeratanabodee Wichuta Master of Science (Strategic Studies)
Willie Wong EMBA Gold MedalChen ChaoMaster of Business Administration
Zaobao Gold MedalLiu ZhonghuiMaster of Public Administration

 

Book Prizes awarded for AY2020-2021 (Graduate Programmes)

Name of Award Name of Recipient Programme
Ernst & Young Cash Prize Patrikis Eleftherios Master of Business Administration
Furama Ltd Endowed Book Prize Heng Sze Tiang Judy Master of Business Administration
Furama Ltd Endowed Book PrizeMeng Kai Master of Business Administration
Furama Ltd Endowed Book PrizePang Yuen Ling Master of Business Administration
Furama Ltd Endowed Book PrizeWu Yinshi Master of Business Administration
Information Systems Audit and Control Association Book Prize Wang Jiehui Master of Science (Accountancy)
Murex Book Prize Li Pengpeng Master of Science (Financial Engineering)
Ng Ghit Cheong Cash Award Chen Henan Master of Public Administration
Ng Ghit Cheong Cash AwardWang Yuqi Master of Public Administration
NTU Class of 1985 Cash Prizes Award Luo Xiaowen Master of Science (Technopreneurship & Innovation)
Raffles Hotel Book Prize Liew Bei Xin Kimberly Master of Business Administration
Sembcorp Marine Book Prize Gutow Katharina Nadine Master of Science (Supply Chain & Logistics)
Singapore Academy of Law Prize Goh Jin Xue Master of Science (Accountancy)
Tay Seow Huah Book Prize Sylvia Koh Wan Ping Master of Science (Asian Studies)
Texas Instruments Book Prize Wang Zijie Master of Science (Signal Processing)